Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měl jsem milou

14. 9. 2009
Evženie Krásná
 
Měl jsem milou
 
Epická báseň „Měl jsem milou“ je nejslavnější a jediné dílo této velko- lepé autorky - básnířky a spisovatelky. Tato žena dokázala poutavými slovy vylíčit neštěstí a optimismus mladého chlapce. Ten se dostal do problémů kvůli své lásce, střetl se se zákonem a byl odsouzen. Vezměme to ale popořadě.
Chlapec, říkejme mu třeba Janek, pracoval jako dřevorubec v nejmeno- vané jihočeské vísce na pokraji metropole. procházel těžkým životem bok po boku s krásnou dívkou, jmenujme ji Bělou. Byla to dívka veskrze naivní a něžná (zde motiv bílé košile chápeme jako symbol nevinnosti), její cit upoutala i záležitost naprosto běžná. Jan byl značně zatvrzelý, však měl ji opravdu rád. Byl také zastáncem netradičního sexu, zda byl též částečně sadistou nevíme.
Přecitlivělá Běla rozpoutávala časté půtky. Hádky se zuřivým partnerem byly téměř vždy usmířeny na poli manželského lože. K takovému usmiřování patřily nejrůznější předměty. Takto se tedy statnému Jeníkovi stala nejnešťast- nější z náhod pod sluncem. použil jednoho z pracovních nástrojů a značně tak poškodil dívčino zdraví (byla na místě mrtvá)…
Pro tento čin byl Jan obžalován a s pocitem neviny umístěn do jedné známé věznice. Zde opět nabývá životního optimismu. Tato radost vyplývá jak z ponaučení a snahy o polepšení, tak z kladného názoru na státní zřízení. Náš stát je totiž natolik vyspěle zorganizovaný, že zajistí jídlo a střechu nad hlavou i těm největším vyvrhelům společnosti, kteří si tohoto systému nesmírně cenní.
 
Toto dílo mě zaujalo nejen dějovou složkou, jejíž pointa by se mohla zdát až příliš obecná a zjednodušená, tak i složkou formální, zde jsou totiž nejdůležitější nevyřčené pojmy. Mrzí mne však, že jsem se nestihla více seznámit s Bělou, neboť je zde její osud odsunut na pozadí příběhu. Ponejvíce mne překvapil Honzův subjektivní (značně pozitivní) názor na celou událost.
 
Zde otiskuji dílo:
 
Měl jsem milou
 
„Měl jsem milou!!!
Přeříz jsem jí –
pilou
Měla košulenku bílou
Nedala mi –
velkou práci
Tak teď sedím na Pankráci…
Já mám basu -
rád
Vždyť jí platí stát!“
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář